Osteopatia, zwana także medycyną osteopatyczną, polega na manualnym kontakcie w celu diagnozowania i leczenia. Osteopatia uwzględnia relacje ciała, umysłu i ducha w zdrowiu i chorobie. Kładzie nacisk na integralność strukturalną i funkcjonalną ciała oraz jego wewnętrzną zdolność do samoleczenia (American Association of Colleges of Osteopathic Medicine 2011).
Przez kontakt manualny rozumiemy kontakt rąk terapeuty z pacjentem.
W sferze diagnostyki osteopatia opiera się na analizie ruchomości tkanki jako miary jej stanu funkcjonalnego. Ograniczenie fizjologicznej amplitudy ruchu i zmiana wektora ruchu tkanki, a w dalszej konsekwencji zaburzenie jej prawidłowego napięcia, ukrwienia i kontroli neurologicznej, jest z punktu widzenia osteopatii oznaką jej dysfunkcji i wymaga leczenia. W procesie leczenia osteopatia wykorzystuje wyspecjalizowane techniki manualne w celu normalizacji ruchomości tkankowej (Godek 2010).
Podstawowe kryteria dysfunkcji somatycznej, na jakie zwraca się uwagę w badaniu osteopatycznym, określa mnemotechniczny skrót używany w piśmiennictwie anglosaskim:
T– tissue texture (jakość tkanki w znaczeniu konsystencji),
A – asymmetry (asymetria),
R – restriction of motion (ograniczenie ruchomości),
T – tenderness (tkliwość) (American Association of Colleges of Osteopathic Medicine 2011).
Charakterystyczną cechą diagnostyki i leczenia osteopatycznego jest wysoko rozwinięty zmysł dotyku manualnego i umiejętność diagnozowania i leczenia połączonych ze sobą strukturalnie i fizjologicznie tkanek, narządów i układów organizmu człowieka (Informacja o zawodzie osteopata, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy 2018).
Praktycy osteopatii uznają, że oznaki i objawy kliniczne pacjenta są konsekwencją interakcji wielu fizycznych i niefizycznych czynników. Podkreślają dynamiczną wzajemną zależność tych czynników oraz znaczenie relacji pacjent-osteopata w procesie terapeutycznym. Jest to forma terapii skoncentrowana na pacjencie, a nie na chorobie (WHO 2010 ).
Historia
Osteopatia to metoda leczenia manualnego z ponad 100 letnią tradycją. Jest uznaną i cenioną w wielu krajach na świecie formą diagnozowania i leczenia. Za ojca nowożytnej osteopatii uważa się Andrew Taylor Still’a, amerykańskiego lekarza który w 1892 roku założył pierwszą szkołę osteopatii – American School of Ostheopathy. Dziś osteopatia jest uznaną dziedziną w systemie medycznym, a osteopatą może zostać wyłącznie lekarz lub fizjoterapeuta, który przejdzie szkolenia podyplomowe w ilości 1000 godzin (5 lat).
Od czasów Stilla osteopatia przeszła długą drogę do Europy i znaczną metamorfozę. Współczesna osteopatia i jej praktykowanie wymaga doskonałych umiejętności praktycznych oraz ogromnej wiedzy ogólnomedycznej.
M'hango Terapeuta Plus
ul. Romualda 3, 25-322 Kielce
Godziny otwarcia:
pon-pt: 7:00-20:00
e-mail: biuro@terapeutaplus.pl